Czy drukowanie 3D stanowi przyszłość przemysłu?

Choć druk 3D kojarzy się nam przede wszystkim ze światem przyszłości, to nie jest on najnowszą technologią. Pierwszy raz był zastosowany już ponad 40 lat temu, ale wtedy wykorzystano go tylko do szybkiego prototypowania (rapid prototyping). Obecnie drukowanie 3D jest bardzo prężnie i dynamicznie rozwijającą się techniką, która jest stosowana w wielu branżach przemysłowych. Drukowanie przestrzenne daje nowe możliwości, pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, przyspiesza proces produkcyjny i jest niezwykle wygodne. Ta technika już rewolucjonizuje produkcję przemysłową, a z roku na rok będzie coraz chętniej wykorzystywana.

Jakie są zalety drukowania 3D?

Drukowanie 3D ma wiele zalet, które powodują, że jest coraz częściej stosowane w przemyśle. Oto największe korzyści, jakie niesie ze sobą ta technika druku:

  • oszczędność czasu,
  • oszczędność pieniędzy,
  • oszczędność materiału,
  • możliwość produkcji elementów o różnych rozmiarach i kształtach,
  • szybkość realizacji projektów,
  • produkcja seryjna na wysokim poziomie indywidualizacji wyrobu,
  • trwałość i odporność wydrukowanych elementów,
  • brak potrzeby tworzenia wzorników i przygotowywania form.

Gdzie wykorzystuje się drukowanie 3D?

Obecnie drukowanie 3D jest już wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. W ten sposób powstają np.: części o złożonej geometrii w przemyśle lotniczym, narzędzia i części zapasowe w przemyśle motoryzacyjnym, modele dla planowania chirurgicznego, protezy, implanty i materiały służące do testowania leków w przemyśle medycznym, liczne elementy do wnętrz (np. wazony, popiersia czy elementy sztukaterii), a także wiele części wykorzystywanych w branży sportowej (np. korki do butów). Drukowanie 3D to idealna metoda na skrócenie cyklów projektowych oraz zapewnienie elastyczności wszystkim branżom związanym z przemysłem wytwórczym. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej firm z różnych gałęzi przemysłu stawia na tę metodę produkcyjną. 

Jaką przyszłość ma przed sobą druk 3D?

Druk 3D ma przed sobą świetlaną przyszłość. Już w tej chwili jest bardzo często wykorzystywany w procesach wytwórczych, a coraz więcej firm z różnych branż planuje zastosowanie go w najbliższej przyszłości. Branża lotnicza na razie produkuje w ten sposób głównie skomplikowane geometrycznie elementy małych rozmiarów, ale w przyszłości chce zacząć przy użyciu tej metody produkcję także większych części (np. całych skrzydeł samolotowych czy wsporników kabin). Branża kolejowa planuje rozpoczęcie produkcji lżejszych i wytrzymalszych pociągów przez zastosowanie druku przestrzennego, a firmy budowlane zamierzają drukować tak całe części konstrukcyjne różnych budowli (np. przęsła mostów). W najbliższej przyszłości prawdziwą rewolucją w przemyśle medycznym ma być produkowanie w technice druku 3D ludzkich organów (np. kości, uszu lub nerek). Już wkrótce drukarki 3D będą na stałe włączone do większych linii produkcyjnych jako jeden z ich elementów składowych. Nawet jeżeli druk 3D nie zastąpi całkowicie tradycyjnych metod wytwórczych i obróbczych, to ze względu na swoje liczne zalety z pewnością stanie się powszechnie stosowaną metodą produkcyjną.

Potrzebujesz druku 3D?

Skontaktuj się z nami!